Музична школа імені Святослава Ріхтера – мистецька школа, заклад позашкільної освіти сфери культури. Робота творчого колективу школи направлена на створення умов для всебічного розвитку учнів в інтелектуальному і духовному напрямках, розвитку і підтримки здібностей, талантів і обдарувань учнів та здобуття основ початкової спеціалізованої мистецької освіти.
Школа має свою історію, написану впродовж 50 років функціонування…. Не менш цікавою є історія і її приміщення.
Будинок, де міститься музична школа має місцеве історичне значення для Житомира. Кам’яне кутове помешкання на суторинах побудовано у 1904 році. Ця садиба по вул. Гімназичній належала дворянину С.О. Полінському. Пізніше її придбав відставний підполковник Д.С.Барановський. Будинок відносився до розряду прибуткових і господарі здавали квартири пожильцям та казенним установам. Зокрема у 1906-1907 роках у ньому розміщувалося Житомирське губернське по військовій повинності присутствіє, у 1913 – приймальний покій 17-го Архангелогородського піхотного полку, яким командував А.І.Денікін. З 1930 року тут оселилося музичне училище, яке пізніше отримало ім’я Віктора Косенка. Стіни цього закладу не раз чули славетну співачку Зою Гайдай, поета і перекладача Бориса Тена, всесвітньо знаменитого піаніста Святослава Ріхтера та багатьох відомих діячів культури. Тут навчались композитор Олександр Білаш, диригент Вадим Гнєдаш та інші.
Оскільки бажаючих вчитися музиці і грати на різних інструментах було більше, ніж місто могло забезпечити, у 1971 році в цьому приміщенні було відкрито дитячу музину школу-семирічку №2. З перших років школа стала важливим культурним осередком міста.
У 2010 році рішенням сесії Житомирської міської ради музичній школі було присвоєно ім’я видатного музиканта, піаніста, нашого земляка Святослава Ріхтера, а у 2011 році урочисто відкрито меморіальну дошку на приміщенні школи. Святослав Ріхтер у 1930-1937р.р. часто бував в Житомирі у своїх рідних і в приміщенні, тоді ще музичного училища, в якому працював його дядько Микола Москальов, давав імпровізовані концерти для студентів та викладачів училища.
У 2015 році до 100-річчя з дня народження видатного піаніста, знаменитого земляка Святослава Теофіловича Ріхтера було відкрито музей Святослава Ріхтера – єдиний в Україні, в якому зібрано і розміщено матеріали про життя і творчість видатного піаніста, його особисті речі та унікальні експонати пов’язані з його творчістю. В музеї проводяться екскурсії, бесіди, відбуваються зустрічі з музикантами, викладачами мистецьких шкіл, створено наукову концепцію для подальшого розвитку і функціонування музею.
У 2018 році за активну творчу діяльність і просвітницьку роботу рішенням колегії управління культури та туризму облдержадміністрації м. Житомира музею Святослава Ріхтера було присвоєно звання «народний».
В різні періоди директорами школи працювали: Колесник М.П., Литвинчук А.В., Крилов Є.І.
З 1998 року педагогічний колектив очолює заслужений працівник культури України Людмила Іванівна Кочевенко. За період її роботи на посаді директора педагогічний колектив школи перетворився в згуртований колектив однодумців, який на високому професійному рівні виконує покладені на нього функції по вихованню юних музикантів. Має відзнаку «Золоті джерела» у номінації «Кращий директор початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу», нагороджена відзнакою «За заслуги перед містом Житомиром» III ступеня.
З перших днів відкриття у закладі функціонують відділи фортепіано, народних і струнних народних інструментів, струнно-смичкових та духових і ударних інструментів, відділ хорового співу та теоретичних дисциплін. За останні 20 років було відкрито клас сольного співу (академічний та естрадний), відділ образотворчого мистецтва. Для дошкільного віку відкрито групу раннього естетичного розвитку «Дебют».
Учні школи опановують гру на фортепіано, гітарі, домрі, бандурі, баяні, акордеоні, скрипці, віолончелі, флейті, саксофоні, ударних та інших, займаються вокалом в класі сольного співу, отримують початкову освіту з образотворчого мистецтва. Учні розвивають свої творчі здібності не тільки навчаючись грі на музичних інструментах, а і в різноманітних колективах, таких як хори молодших та старших класів, ансамблі скрипалів, віолончелістів, оркестр народних інструментів, ансамблі баяністів та акордеоністів, ансамблі духових і ударних інструментів, фортепіанні дуети та вокальні ансамблі. Знання з музично-теоретичних дисциплін учні здобувають на уроках музичної грамоти, сольфеджіо, на кращих зразках народної творчості отримують знання з історії розвитку української та світової музичної літератури.
Учні школи беруть участь і стають лауреатами Міжнародних, Всеукраїнських фестивалів та конкурсів, участь у яких є важливою складовою розвитку творчих здібностей. З 2018 р. щороку кращі учні школи нагороджуються стипендіями міського голови.
З вересня 2018 року заклад розпочав працювати за освітніми програмами, що впроваджуються Міністерством культури України. Музична школа імені Святослава Ріхтера – єдиний мистецький заклад у Житомирі та перший в області, який взяв участь в пілотному проєкті Міністерства культури України з впровадження освітніх програм в освітній процес початкової мистецької освіти. Освітній процес сьогодні здійснюється за трьома підрівнями початкової мистецької освіти: елементарного, середнього (базового) та поглибленого, а також за загально-мистецьким та професійним спрямуванням.
В закладі створено творчі викладацькі колективи – естрадно-джазовий ансамбль викладачів «MATE» та інструментальний ансамбль «Barva», а з 2009 року працює оркестр народних інструментів викладачів «BRAVO», який у 2018 році за високий художній рівень та виконавську майстерність, збереження і пропаганду кращих зразків українського музичного мистецтва отримав звання «народний».
На даний час у школі сформовано висококваліфікований викладацький колектив, в якому працюють викладачі з вищою фаховою та педагогічною освітою.
Сьогодні музична школа імені Святослава Ріхтера є одним з важливих культурно-мистецьких центрів Житомира. Викладацький та учнівський колективи школи впродовж всіх років діяльності закладу зберігають кращі традиції початкової мистецької освіти та закладають основи формування творчої особистості.